Artykuł

10 sierpnia 2016

W dniach od 25 do 31 lipca 2016 r. w naszej Ojczyźnie, w Krakowie  odbyły się ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY, które zgromadziły na  modlitwie młodych katolików ze 187 krajów świata. Ich hasłem  były słowa Pana Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni  miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.” (Mt 5, 7)

Inicjatorem ŚDM był święty Jan Paweł II; pierwsze odbyły się w  1985 r. w Rzymie. Kolejne odbywały się co dwa – trzy lata w różnych miastach świata.  W 2013 r. ŚDM odbyły się w Rio de Janeiro w Brazylii; tam Ojciec Św. Franciszek zapowiedział, że w  2016 r. to Kraków będzie gospodarzem kolejnych, czternastych ŚDM.
Polska miała to szczęście, że była ich gospodarzem już drugi  raz, bowiem od 10 do 15 sierpnia 1991r. Ojciec Święty Jan Paweł II zgromadził na modlitwie w Częstochowie młodzież z całego świata.

Od dnia ogłoszenia tej radosnej nowiny w Polsce we wszystkich  diecezjach rozpoczęły się przygotowania do tych wielkich - w skali  światowej - wydarzeń.

 W naszej parafii koordynatorki ŚDM PANI JOANNA DUDEK I PANI JOANNA  GĄGOLSKA – SIKORA rozpoczęły działania, mające na celu  popularyzację idei ŚDM pośród parafian i zachęcenie rodzin, aby  przyjęli pielgrzymów do swoich domów. We wrześniu 2015r. powstała  młodzieżowa grupa religijna o nazwie „TEAM CHRYSTUSA”, której  członkowie poprzez regularne spotkania i wspólną modlitwę  przygotowywali się duchowo do spotkania z papieżem Franciszkiem oraz z młodymi z całego świata. Grupa organizowała również spotkania  dla parafian, takie jak czuwania, Festiwal Kultur czy wspólne  odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Członkowie Teamu  Chrystusa podczas ŚDM posługiwali jako wolontariusze parafialni.

Chociaż adresatem ŚDM jest młodzież, to zrozumiałym jest fakt,  że w przygotowaniach do tych wielkich wydarzeń brali udział nie tylko młodzi, ale i bardzo wielu ludzi w różnym wieku, także starszych; podobnie było i w naszej miejscowości. Jesienią 2015 r. w Filipowicach został powołany PARAFIALNY KOMITET ORGANIZACYJNY  Światowych Dni Młodzieży 2016 w składzie:

PROBOSZCZ PARAFII KS. JAN BEDNARCZYK
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego: PANI RENATA BRZÓZKA

Parafialni liderzy wolontariatu ŚDM: PANI JOANNA DUDEK, PANI  JOANNA SIKORA – GĄGOLSKA,

Szef wyżywienia: PANI ALFREDA KURDZIEL

Szef transportu i miejsc parkingowych: PAN CZESŁAW DORYNEK

Szef bezpieczeństwa i zabezpieczenia medycznego: PAN PRZEMYSŁAW  CHODACKI,  PANI ANNA DORYNEK

Szef komunikacji z pielgrzymami: PAN DOMINIK PAŁKA

Koordynatorzy informacji na parafii: PANI JOANNA DYBA, PANI LUCYNA  DORYNEK

Koordynator domu kultury: PAN JAN STOJAK

Koordynator szkoły: PANI BARBARA ŁABUZEK

Koordynator pakietów pielgrzyma: PANI RENATA BRZÓZKA I PANI  MAGDALENA GĄGOLSKA

Sołtys Filipowic: PANI BEATA GŁĄB.

Zadaniem Komitetu była organizacja przyjęcia oraz pobytu 271  pielgrzymów na terenie naszej parafii w czasie ŚDM, zapewnienie im bezpieczeństwa oraz środków transportu oraz wsparcie dla parafian przyjmujących gości w swoich domach.


W poniedziałek 25 LIPCA w godzinach popołudniowych przybyli do nas  oczekiwani młodzi ludzie. Z FRANCJI były 3 grupy: 141 osób, w tym 6  księży, 63 osoby, w tym 6 księży oraz 3 osoby; 150 osób spało w  szkole, a 57 w domach rodzinnych. Razem z nimi była siostra ELŻBIETA  MOJŻEJKO (mieszkająca we Francji od 26 lat), która była tłumaczem  języka francuskiego.  Z NOWEJ KALEDONII przybyło 55 osób, w tym 2  kapłanów. W piątek 29 lipca powitaliśmy także 9-osobową grupę z WŁOCH, która była u nas do poniedziałku. Był w niej jeden  ksiądz. Wszyscy Nowokaledończycy oraz Włosi zostali przyjęci w  domach. Pielgrzymi mieszkający w domach zasadniczo tam spożywali śniadania; wszyscy inni jedli śniadania w Wiejskim Domu Kultury w  Filipowicach. Było to także miejsce spożywania obiadów czy kolacji  wszystkich.

26 LIPCA (we wtorek) o godz. 10. 00 odbyło się w naszym kościele  spotkanie integracyjne z przybyłymi gośćmi; jego inicjatorami byli nasi młodzi WOLONTARIUSZE ŚDM: Karolina Dura, Weronika Dura,  Magdalena Rozmus, Julia Dudek, Anna Grochal, Natalia Starzycka, Klaudia Kosek, Honorata Kłosowska, Bartłomiej Mitka, Wojciech  Malczyk, Bartłomiej Brzózka, Natalia Nowak, Izabela Grochal, Paulina Pyzik, Damian Bodzęta, Wojciech Bodzęta i Zuzanna Malczyk.
Nasza młodzież przygotowała dla gości kilka niespodzianek: WOJCIECH MALCZYK przygotował krótki filmik, którego tematem są przede wszystkim ciekawe miejsca w okolicy Filipowic (można go zobaczyć tutaj: https://youtu.be/ZzYjdjYOnH0). Inni przygotowali mały sprawdzian znajomości znanych polskich osobowości oraz naukę  języka francuskiego i angielskiego dla nas, a języka polskiego dla nich – podstawowe zwroty grzecznościowe. Oczywiście, nie obyło  się bez pięknego śpiewu naszej młodzieży i przybyłych gości.

W tym spotkaniu niestety nie wzięli udziału Nowokaledończycy, bowiem zaraz po śniadaniu mieli zaplanowany wyjazd i pobyt w muzeum  Auschwitz.


Po obiedzie wszyscy pojechali do Krakowa, gdzie na Błoniach, o godz. 17. 30 odbyła się CEREMONIA OTWARCIA ŚDM, której przewodniczył  KARD. STANISŁAW DZIWISZ. Kardynał podziękował młodym za przybycie, do „Krakowa – miasta świętego papieża.”  Zachęcił  wszystkich do dawania świadectwa wiary w Chrystusa, zawierzenia się  Jego Miłosierdziu  i głoszenia światu Ewangelii.

Jedna grupa francuska przybyła do szkoły stosunkowo wcześnie, bo  nieco po godzinie 21.00, ale już o 21.30, pomimo burzy, która właśnie się zaczęła, wszyscy razem ze swym kapłanem wyszli do  naszego kościoła na adorację Pana Jezusa w Najświętszym  Sakramencie. Wrócili do szkoły po około dwóch godzinach… po czym  cichutko umyli się i poszli spać. Druga grupa francuska dotarła z Krakowa do szkoły dopiero około 1.30. Byli więc bardzo zmęczeni, a na toaletę i sen pozostało im bardzo mało czasu.
Pielgrzymi zwykle przybywali na miejsce swego zakwaterowania bardzo późno, najczęściej po godz. 24.00.
Przybyli pielgrzymi okazali się ludźmi dużej kultury osobistej, wrażliwości, pełni entuzjazmu i radości. Udział w liturgii Mszy św. z ich udziałem chwytał za serce żywym zaangażowaniem wszystkich uczestników. Młodzi mieli różne swoje instrumenty: gitary, skrzypce, flet i bębny. Oprawa muzyczna była wyborna; pięknie śpiewali pieśni liturgiczne.

27, 28 I 29 lipca (środa, czwartek i piątek) od godz. 9.00 do 11.00  w naszym kościele odbywały się w języku francuskim katechezy dla młodzieży, natomiast od godz. 11.00 do ok. 12.00 odbywała się Eucharystia. W tych dniach w Filipowicach nauki głosili biskupi francuscy przybyli do Krakowa na ŚDM i oni przewodniczyli liturgii Mszy św., w której brało udział wielu kapłanów francuskojęzycznych, także nasz ksiądz Proboszcz Jan Bednarczyk.
 

27 lipca ok. godz. 16. 00 Ojciec Św. Franciszek przyleciał z Rzymu  do Polski; o godz. 17.30 na Wawelu został oficjalnie powitany, a po 20.00 pojawił się w „oknie papieskim” na ul. Franciszkańskiej 3,  gdzie czekało na niego wielu ludzi.

Ku zaskoczeniu wielu Papież poprosił wszystkich o wyciszenie i opowiedział historię młodego chłopaka, wolontariusza ŚDM w Krakowie - MACIEJA SZYMONA CIEŚLI,  który wiele uczynił przygotowując ŚDM w Krakowie, jednak nie doczekał tego dnia, gdyż niespodziewanie zachorował na raka i 2  lipca 2016 zmarł. Podziękował mu za włożony trud   i wyraził wiarę, iż kiedyś go spotka w niebie.

Następnego dnia, 28 lipca (czwartek) – Ojciec św. odwiedził  Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie odprawił Mszę świętą, dziękując Panu Bogu za 1050. rocznicę Chrztu św. Polski.

O godz. 17. 30 na krakowskich Błoniach, kard. Dziwisz przywitał  Papieża, gdzie odbyła się Msza św. z udziałem około 700 tys. osób.

Podczas homilii Ojciec św. przywitał młodzież z całego  świata, podziękował im za przybycie, wyraził wdzięczność wobec Św. Jana Pawła II, że rozpoczął takie spotkania z młodymi w 1985 r. Zaznaczył także wyraźnie, że wszyscy tu przybyli, by  „świętować żywą obecność Jezusa Chrystusa”.

W piątek rano 29 lipca, ojciec św. odwiedził obóz koncentracyjny  Auschwitz-Birkenau, gdzie w ciszy nawiedzał miejsca przesiąknięte  ludzkim cierpieniem.

O godz. 18.00 na Błoniach odbyła się Droga Krzyżowa, w której  uczestniczył Ojciec św. i ok. 800 tys. osób.

Rozważania były skupione wokół 7 uczynków miłosierdzia względem ciała i 7 uczynków miłosierdzia względem duszy, niejako splecionych z odpowiednimi stacjami Drogi Krzyżowej. Całość była dopełniana dość oryginalnym, nowoczesnym przedstawieniem poszczególnych  wydarzeń męki i śmierci Chrystusa. Ojciec św. powiedział, że „jesteśmy powołani, by służyć Jezusowi  w każdym prześladowanym człowieku.” Powiedział też, że gdy zabija się nienarodzonych, wykorzystuje dzieci, kobiety, handluje się ludźmi, niszczy ludzi… to „Auschwitz nadal trwa.”

30 lipca (sobota) – rozpoczęło się wieczorne czuwanie modlitewne w  Brzegach; rozpoczęło się ono od przejścia Papieża przez Bramę  Miłosierdzia na Campus Misericordiae. Wzięło w nim udział ok. 1,5 mln wiernych.

Ojciec św. powiedział, że czasem ludzie są jakby sparaliżowani  duchowo, patrzą tylko na to, by żyć wygodnie, by mieć ciągle więcej, a mają to często za cenę wolności. Tymczasem powinniśmy chcieć żyć mocą Chrystusa, mocą Ducha Świętego. Nie odpowiadać nienawiścią na nienawiść czy przemocą na przemoc, lecz postawą przyjaźni wobec każdego człowieka.

W niedzielę 31 lipca o godz. 10.00 we Mszy św. z Ojcem Świętym w Brzegach w „Campus Misericoridiae” wzięło udział ponad 2, 5 mln ludzi. W wygłoszonej homilii Ojciec św. powiedział m. in., że Pan Jezus chce przyjść do naszego domu, chce być obecnym w naszym  codziennym życiu: w nauce, studiach, w pracy, przyjaźniach, planach i marzeniach. Pragnie, by Ewangelia wskazywała nam kierunek,  w jakim mamy podążać.
Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Św. ogłosił, że kolejne  Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 w PANAMIE. (Państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem  Spokojnym. Graniczy z Kolumbią i Kostaryką).

Tego dnia, o godz. 18.30 na lotnisku w podkrakowskich Balicach, po  ceremonii pożegnania papież Franciszek odleciał do Rzymu.

Młodzież francuska wraz ze swymi kapłanami goszczący w Filipowicach odjechali od nas dwoma autokarami w poniedziałek, jedni ok. godz. 5.00, drudzy przed godziną 8.00. Część grupy francuskiej wyjechała do domu już po niedzielnej Eucharystii w Brzegach. Grupa włoska wyjechała od nas również w poniedziałek po śniadaniu.

Pielgrzymi z Nowej Kaledonii w poniedziałek 1 sierpnia o godz. 9.00  uczestniczyli jeszcze we Mszy św. w Filipowicach. Odprawiało ją dwóch przybyłych z nimi kapłanów oraz ksiądz Proboszcz Jan  Bednarczyk.

Msza św. miała niezwykłą „oprawę muzyczną”; dźwięki gitar, bębnów, oklasków i pięknego śpiewu Kaledończyków przeniosły nas jakby w inny, piękny świat. We Mszy św. uczestniczyło wielu mieszkańców Filipowic, szczególnie zaś ci, którzy gościli ich w swoich domach. Przybyli oni wszyscy do kościoła w podarowanych przez nich pięknych naszyjnikach z muszelek.

Złożyli również dary na ręce Księdza Proboszcza Jana Bednarczyka, pani Renaty Brzózki, pani Joanny Dudek i pana Dominika Pałki- naszego głównego tłumacza, jako symboliczny dowód  wdzięczności za włożony przez wszystkich trud w przygotowania ŚDM na terenie parafii Filipowice i okazaną im gościnę.

Jako wyraz wdzięczności dla mieszkańców, przed wyjazdem wykonali krótki ale przepiękny, żywiołowy koncert połączony z grą na instrumentach i tańcem. Wrażenia na pewno pozostaną w nas na długo…

KSIĄDZ PROBOSZCZ JAN BEDNARCZYK podczas oficjalnego przywitania gości przedstawił historię parafii, wspomniał o mieszkańcach i ich zajęciach, a także podkreślił zdolności i talenty dzieci i młodzieży z naszej parafii. W każdym dniu podczas pobytu pielgrzymów był zawsze obecny, służąc pomocą i otwartym sercem. Gościł na plebani dwóch księży z Francji. Żegnając pielgrzymów  Ksiądz Proboszcz podziękował im za owocne, wspólnie przeżywane Światowe Dni Młodzieży. W imieniu wszystkich parafian podarował im  pamiątkowy upominek.

Warto podkreślić, że wielu mieszkańców Filipowic bardzo angażowało  się każdego dnia w różne działania, które miały na celu sprawić, by pobyt naszych gości był miły, radosny, dający wiele pozytywnych przeżyć ale i bezpieczny.

 Nie można było nie zauważyć każdego dnia naszych MŁODYCH  WOLONTARIUSZY ŚDM obecnych od samego rana do wieczora podczas wszelkich prac. Oni też opracowali FOLDERKI, w których zostały zamieszczone podstawowe dane o Francji i Nowej Kaledonii oraz bardzo pomocny słowniczek polsko-francuski, w którym można było znaleźć  wiele pojęć przydatnych w komunikacji z pielgrzymami.

 

Niektórzy mieszkańcy czuwali w dzień, inni w nocy w szkole i  wokół niej.

PANI RENATA BRZÓZKA każdego dnia do późna w nocy czuwała nad całością, by każdy był syty, bezpieczny i zadowolony.

PANI JOANNA DUDEK była źródłem informacji przepływających od  pielgrzymów do organizatorów i mieszkańców; często też służyła jako tłumacz języka angielskiego.

PAN DOMINIK PAŁKA każdego dnia od świtu do nocy służył jako tłumacz języka angielskiego.

PANI DYREKTOR BARBARA ŁABUZEK każdego dnia od rana do późna wieczora przebywała na terenie szkoły, by służyć pielgrzymom, pomagała także w tłumaczeniach z języka angielskiego.
 

PAN PRZEMYSŁAW CHODACKI I PANI ANNA DORYNEK czuwali nad zdrowiem młodzieży, udzielali koniecznej pomocy medycznej. Pan Przemysław dbał również o to, by każdy pielgrzym bezpiecznie dotarł na miejsce swego zakwaterowania.
 

PANI ALFREDA KURDZIEL czuwała, by nikt z pielgrzymów nie był głodny.

PANI RENATA BRZÓZKA I PANI MAGDALENA GĄGOLSKA dbały jeszcze o zgodność bloczków żywnościowych z wydawanymi posiłkami.

PANI JOANNA DUDEK I PANI KAROLINA DURA zajmowały się także przekazywaniem informacji między parafianami a pielgrzymami, kursowały też samochodami, by np. kogoś z pielgrzymów przetransportować z lotniska do nas.

PANI WERONIKA DURA wykonała wiele prac związanych z wyszukiwaniem informacji, opracowywaniem rozkładu jazdy pociągów i graficznego planu dnia wszystkich grup.
 

Ja starałam się m. in. utrwalić te szczególne wydarzenia na  fotografiach oraz w kronice parafialnej.

Jedni przychodzili i pomagali podczas posiłków przy ich rozdawaniu  i sprzątaniu, jeszcze inni przyjeżdżali wieczorami i zabierali pielgrzymów ze szkoły do swoich domów, by mogli się po całym dniu wykąpać. Niektórzy kupowali dla pielgrzymów wodę mineralną, inni  ciastka. Byli  i tacy, którzy wiedząc, że w jakimś domu są goszczeni pielgrzymi, przynosili pyszne ciasta dla wszystkich.
Nie sposób wymienić wszystkich osób, które w taki czy inny sposób pomagały, by ten czas był z pożytkiem duchowym i fizycznym dla przybyłych młodych pielgrzymów. Jeżeli kogoś ominęliśmy, to bardzo przepraszamy.

Z dużej ofiarności parafian przygotowano paczki ze słodkościami, które otrzymał każdy pielgrzym na drogę powrotną. Ta „słodka niespodzianka” sprawiła im wiele radości. Szczególnie dziękujemy rodzinom przyjmujących pielgrzymów i parafianom za wielki dar serca, i pomoc w organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia.

 To są takie drobne, ale jakże piękne gesty miłości bliźniego, za które wszystkim mieszkańcom Filipowic serdecznie dziękujemy! Bóg zapłać!

 

LUCYNA DORYNEK
W IMIENIU PARAFIALNEGO KOMITETU ORGANIZACYJNEGO ŚDM W  FILIPOWICACH

 

 

Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży

 

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W FILIPOWICACH

Copyright © 2015 - 2023 parafiafilipowice.pl

Designed by Photo & Design