RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W FILIPOWICACH

Historia

FILIPOWICE to miejscowość położona w malowniczym wąwozie pochodzenia jurajskiego, na terenie Archidiecezji Krakowskiej, wchodząca w skład Dekanatu Krzeszowice. Wydobywano tutaj kiedyś słynny czerwony kamień filipowicki, z którego zresztą zbudowany jest kościół parafialny. Przez wioskę płynie niewielka, aczkolwiek urokliwa rzeczka Filipówka, w której można znaleźć pstrągi, oraz spotkać odpoczywające w jej nurcie dzikie kaczki. Miłe dla oka i ucha walory możemy zaobserwować również w mroźne słoneczne dni, gdy pluskający strumyk zdaje się coś nam opowiadać. Z Filipowic mamy zaledwie kilka kilometrów do Miękini i Paryża, skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Tatry i Beskidy.

Filipowice do 1949 roku były jedną z miejscowości parafii Nowa Góra. W tym właśnie roku przybył tutaj ks. Józef Gorzelany - późniejszy  twórca kościoła Arka Pana w Nowej Hucie, kapelan „Solidarności” w Hucie im. Lenina w latach osiemdziesiątych, współzałożyciel hospicjum Św. Łazarza w Krakowie.

 

Z ważniejszych wydarzeń w dziejach wspólnoty należałoby wymienić następujące:

 • rozpoczęcie budowy kościoła na bazie istniejącej kaplicy (obecnie prezbiterium) – 19 marca 1950r.,
 • wmurowanie kamienia węgielnego – 4 czerwca 1950r.,
 • niezapowiedziana wizyta Księcia Kardynała Adama Stefana Sapiehy – 19 czerwca 1950r.,
 • dekret o otworzeniu parafii – 17 lutego 1952r.

 

Uroczysta konsekracja kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miała miejsce 6 września 1953 roku. Aktu tego dokonał Jego Ekscelencja, ks. Biskup Franciszek Jop. Budowę projektował inż. Andrzej Krzyżanowski z Krakowa. Pierwszym proboszczem, a zarazem budowniczym kościoła był ks. Józef Gorzelany. Probostwo w 1965 roku obejmuje ks. Józef Sztokfisz. Funkcję tę pełnił do 1984 roku. W tymże to roku proboszczem zostaje ks. Andrzej Plewa. Jego następcą w roku 2012 został ks. dr hab. Jan Bednarczyk, były dyrektor Biblioteki Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Krakowie. Znamiennym faktem w historii parafii jest to, iż dzieła związane z budową kościoła i jego remontami były realizowane tylko dzięki pracy i ofiarności parafian. Dopiero w ostatnim czasie wykorzystano także możliwość finansowania przedsięwzięć z funduszy unijnych, co znacznie przyspieszyło ich realizację.

 

Opracowanie: Zbigniew Cyran

 

 

BYLI PROBOSZCZOWIE PARAFII W FILIPOWICACH

 • ks. Józef Gorzelany
  proboszcz parafii w latach 1949 - 1965, był pierwszym proboszczem, a zarazem budowniczym kościoła
 • ks. Józef Sztokfisz
  proboszcz parafii w latach 1965 - 1984
 • ks. Andrzej Plewa
  E.c., wyśw. 1970, proboszcz parafii w latach 1984 - 2012, od 2012 na emeryturze w parafii. Zmarł opatrzony sakramentami świętymi dnia 3.12.2016 roku, przeżył 75 lat, w tym 46 lat w posłudze kapłańskiej
 • dr hab. Jan Bednarczyk
  kapelan Ojca Świętego, wyśw. 1971, proboszcz parafii latach 2012 – 30.06.2016

Copyright © 2015 - 2023 parafiafilipowice.pl

Designed by Photo & Design