Historia

FILIPOWICE to miejscowość położona w malowniczym wąwozie pochodzenia jurajskiego, na terenie Archidiecezji Krakowskiej, wchodząca w skład Dekanatu Krzeszowice. Wydobywano tutaj kiedyś słynny czerwony kamień filipowicki, z którego zresztą zbudowany jest kościół parafialny. Przez wioskę płynie niewielka, aczkolwiek urokliwa rzeczka Filipówka, w której można znaleźć pstrągi, oraz spotkać odpoczywające w jej nurcie dzikie kaczki. Miłe dla oka i ucha walory możemy zaobserwować również w mroźne słoneczne dni, gdy pluskający strumyk zdaje się coś nam opowiadać. Z Filipowic mamy zaledwie kilka kilometrów do Miękini i Paryża, skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Tatry i Beskidy.

Filipowice do 1949 roku były jedną z miejscowości parafii Nowa Góra. W tym właśnie roku przybył tutaj ks. Józef Gorzelany - późniejszy  twórca kościoła Arka Pana w Nowej Hucie, kapelan „Solidarności” w Hucie im. Lenina w latach osiemdziesiątych, współzałożyciel hospicjum Św. Łazarza w Krakowie.

Z ważniejszych wydarzeń w dziejach wspólnoty należałoby wymienić następujące:

• rozpoczęcie budowy kościoła na bazie istniejącej kaplicy (obecnie prezbiterium) – 19 marca 1950r.,
  • wmurowanie kamienia węgielnego – 4 czerwca 1950r.,
  • niezapowiedziana wizyta Księcia Kardynała Adama Stefana Sapiehy – 19 czerwca 1950r.,
  • dekret o otworzeniu parafii – 17 lutego 1952r.

Uroczysta konsekracja kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miała miejsce 6 września 1953 roku. Aktu tego dokonał Jego Ekscelencja, ks. Biskup Franciszek Jop. Budowę projektował inż. Andrzej Krzyżanowski z Krakowa. Pierwszym proboszczem, a zarazem budowniczym kościoła był ks. Józef Gorzelany. Probostwo w 1965 roku obejmuje ks. Józef Sztokfisz. Funkcję tę pełnił do 1984 roku. W tymże to roku proboszczem zostaje ks. Andrzej Plewa. Jego następcą w roku 2012 został ks. dr hab. Jan Bednarczyk, były dyrektor Biblioteki Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Krakowie. Znamiennym faktem w historii parafii jest to, iż dzieła związane z budową kościoła i jego remontami były realizowane tylko dzięki pracy i ofiarności parafian. Dopiero w ostatnim czasie wykorzystano także możliwość finansowania przedsięwzięć z funduszy unijnych, co znacznie przyspieszyło ich realizację.

Opracowanie: Zbigniew Cyran

BYLI PROBOSZCZOWIE PARAFII W FILIPOWICACH

• ks. Józef Gorzelany
    proboszcz parafii w latach 1949 - 1965, był pierwszym proboszczem, a zarazem budowniczym kościoła